Znicz pamięci
Oglądaj nasze filmy
na kanele youtube.

YOU TUBE

Z okazji 79. rocznicy bitwy nad Bzurą - kampanii polskiej 1939 roku, młodzież :Samochodówki" uczciła pamięć kapitana Józefa Kozińskiego i zapaliła znicz przy Dębie Pamięci na terenie szkoły. Odsłonięcie tablicy i zasadzenie Dębu odbyło się w maju 2018 roku w związku z realizacją przez KNH ogólnopolskiego projektu IPN "Kamienie Pamięci - Nieznany Bohater Niepodległości 1918-1939". W uroczystości wzięła udział wiceprezydent Włocławka Pani Barbara Moraczewska, dyrektor ZSS Pan Ryszard Suwała, nauczyciele i młodzież.

W czasie kampanii wrześniowej Koziński pełnił funkcję pierwszego adiutanta 14 Pułku Piechoty (szefa sztabu) i dostał się do niewoli niemieckiej 19 września w Puszczy Kampinoskiej podczas próby przebicia się do Warszawy. W kampanii polskiej 1939 roku włocławski pułk uczestniczył w dwóch bitwach: granicznej i nad Bzurą. Za udział w kampanii wrześniowej kapitan Koziński został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Spotkanie było okazją do porozmawiania z młodzieżą na temat kampanii polskiej 1939 roku i udziału w niej 14 Pułku Piechoty.

Organizator: Dariusz Koziński

Autorami witryny ZSS są: Robert Feter, Katarzyna Rzepecka - Paluch
Dziękujemy Dyrekcji oraz koleżankom i kolegom za przekazywane materiały.
UWAGA!!! Zamieszczone zdjęcia na stronie www.zss.q4.pl są własnością osób na nich przedstawionych. Jakiekolwiek ich wykorzystanie bez wiedzy i zgody właścicieli jest niedozwolone.