Portale społecznościowe


Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie!

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI - "Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie" - ma za zadanie pokazać młodym ludziom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Ma także pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania czy właściwie kreują swój wizerunek w sieci, czy swoją aktywnością nie naruszają prywatności własnej i innych, czy dziś publikowane treści nie zaszkodzą im w przyszłości. Ponadto powinno skłonić do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci.

Portale społecznościowe wpisały się w styl życia dzieci i młodzieży w takim samym stopniu jak plotkowanie na boisku szkolnym. Według niemieckich i amerykańskich statystyk, użytkownicy komputerów z grupy wiekowej 12-19 lat intensywnie korzystają z Internetu, głównie w celach komunikacyjnych. Grupa ta poświęca około 50% czasu spędzanego online na korzystanie z portali społecznościowych, komunikatorów internetowych i programów pocztowych Portale społecznościowe wpisały się w styl życia dzieci i młodzieży w takim samym stopniu jak plotkowanie na boisku szkolnym. Według niemieckich i amerykańskich statystyk, użytkownicy komputerów z grupy wiekowej 12-19 lat intensywnie korzystają z Internetu, głównie w celach komunikacyjnych. Grupa ta poświęca około 50% czasu spędzanego online na korzystanie z portali społecznościowych, komunikatorów internetowych i programów pocztowych.

Ciemna strona Facebooka i innych portali społecznościowych

 


Wprawdzie to darmowe źródło rozrywki kryje w sobie wiele zagrożeń, jednak nie ma powodu do obaw. Świadomość ryzyka pozwala łatwo zabezpieczyć się przed nim i korzystać z portali społecznościowych bez strachu czy poczucia zagrożenia.

Uważaj na kradzież tożsamości

ednym z głównych zagrożeń czyhających na użytkowników portali społecznościowych jest kradzież tożsamości. Jeżeli skrzywiłeś się na liczę 130 przyjaciół na jednego użytkownika, zaznaczamy, że istnieje różnica między przyjaciółmi na Facebooku a przyjaciółmi w realnym świecie. Nie zawsze mieliśmy okazję spotkać naszych internetowych przyjaciół w realnym życiu, a portale społecznościowe nie weryfikują obligatoryjnie tożsamości osób tworzących konta. Istnieje na przykład duże prawdopodobieństwo, że zostałeś dodany jako znajomy z Facebooka przez Lady Gagę czy George`a Clooney`a. Czy prawdziwa Lady Gaga lub prawdziwy George Clooney rzeczywiście spędzają cały ten czas przed komputerem? O wiele bardziej prawdopodobne jest to, że są to fikcyjne profile. Fałszywe nazwisko może posłużyć do ochrony własnej tożsamości, jednak profile zakładane pod pseudonimem często są wykorzystywane po to, aby pod przykrywką fałszywej tożsamości dokonywać szkód.

Eksperci ds. bezpieczeństwa mówią w takich przypadkach o "kradzieży tożsamości" i wymieniają je jako jedno z zagrożeń. Złodzieje tożsamości zwykle tworzoną profil przy użyciu prawdziwego nazwiska ofiary, a następnie infiltrują ich prawdziwych przyjaciół. Utrzymują z nimi kontakty, a następnie grożą opublikowaniem żenujących zdjęć lub kompromitujących komentarzy. W zamian za oszczędzenie wirtualnej reputacji swoich ofiar szantażyści żądają okupu.

Uważaj na niedoskonałości ochrony danych

Z problemem ochrony danych na portalach społecznościowych borykamy się od wielu lat. Wynika to z faktu, że standardowe ustawienia ochrony danych użytkownika zazwyczaj są mało rygorystyczne, a użytkownicy, którzy nie dostosowują ustawień do własnych potrzeb, pozwalają, aby ich informacje osobiste przesypywały się przez Sieć jak piasek przez palce. Pamiętaj, że zbyt śmiałe zdjęcia mogą być źródłem problemów na przykład podczas rozmowy o pracę. W przeprowadzonym niedawno eksperymencie ekspert ds. bezpieczeństwa zebrał publicznie dostępne informacje o użytkownikach Facebooka. Przy użyciu stworzonego przez siebie programu przeskanował 500 milionów profili Facebooka i zapisał zawarte w tych profilach publicznie dostępne dane użytkowników. Następnie udostępnił do pobrania kolekcję danych wielkości około 2,8 GB. Co w tym wszystkim jest najbardziej niezwykle? To, że zostały zebrane tylko dane dostępne publicznie.

Uważaj na phishing

Phishing idzie o krok dalej. Według definicji, jest to ukierunkowana kradzież danych (loginów, haseł itp.) dotyczących głównie bankowości online, jednak od pewnego czasu tego rodzaju ataki stały się również częścią portali społecznościowych. Hakerzy tworzą kopie stron internetowych, takich jak Facebook, w celu uzyskania dostępu do danych logowania użytkowników. Następnie próbują zwabić na nie użytkowników przy użyciu wiadomości e-mail lub innych mechanizmów. Takie wiadomości są wysyłane do wielu osób i zawierają odsyłacze do fałszywych stron internetowych. Dane uzyskane przy użyciu tych metod są następnie sprzedawane na czarnym rynku..

Uważaj na szkodliwe oprogramowanie

Portale społecznościowe stają się kluczowym czynnikiem w dystrybucji szkodliwego oprogramowania. Według Kaspersky Lab, obecnie istnieją rodziny szkodliwego oprogramowania tworzone specjalnie dla portali społecznościowych, na przykład Koobface. Robak ten rozesłał użytkownikom Facebooka kilka serii prywatnych wiadomości, w których zostali poinformowani o nowym zdjęciu opublikowanym w Internecie - przedstawiającym ich samych. Gdy użytkownicy kliknęli zawarty w wiadomości odsyłacz, ich komputery zostały zainfekowane i mogły być zdalnie kontrolowane przez hakerów. Następnie stawały się częścią tak zwanego botnetu, czyli sieci komputerów wykorzystywanych do atakowania serwerów lub wysyłania spamu. Koobface rozprzestrzenia się (między innymi) za pośrednictwem istniejących kont użytkowników oraz list znajomych na portalach społecznościowych. W tym celu wysyła komentarze oraz wiadomości, które zawierają na przykład odsyłacze do fałszywych stron na portalu YouTube i zachęcają użytkowników do pobrania aktualnej wersji aplikacji Flash Player. Jednak zamiast pobierać do systemów użytkowników filmy, robak infekuje je.

Jak się chronić?

Kradzież tożsamości i phishing. Nawet osoby, które nie korzystają z portali społecznościowych, mogą paść ofiarą kradzieży tożsamości. Dlaczego? Tworząc profile użytkownika przy użyciu danych osobowych swoich ofiar, cyberprzestępcy podstępnie zdobywają dostęp do list ich znajomych. Paradoksalnie, korzystanie z portali społecznościowych może być korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa - w końcu trudniej jest ukraść istniejące konto "sprzed czyjegoś nosa" niż stworzyć nowe w czyimś imieniu. Nie znaczy to jednak, że wszyscy muszą posiadać konto na Facebooku (lub innym portalu społecznościowym). Ważne jest jednak to, aby użytkownicy portali społecznościowych stosowali inteligentny pakiet do ochrony przed phishingiem, jak ten oferowany przez oprogramowanie Kaspersky PURE. Jest to jedyny sposób, aby zapobiec przechwyceniu twojego istniejącego konta. Również w tym przypadku należy przestrzegać następującej zasady: nawet jeżeli zainstalowałeś oprogramowanie bezpieczeństwa, nigdy nie klikaj podejrzanych odsyłaczy. Bądź podejrzliwy wobec wszystkich kuszących ofert i nie wahaj się zignorować ich, nawet gdy zostały wysłane przez twoich przyjaciół.

Słaba ochrona danych. Istnieje kilka sposobów zabezpieczenia się przed tym, aby zdjęcia, filmy lub komentarze nie stały się własnością publiczną. Po pierwsze: uważaj na to, co publikujesz. Pamiętaj, że operatorzy portali społecznościowych przechowują posty przez długi czas, dlatego Facebook nie jest miejscem, gdzie można dać upust spontanicznym wybuchom emocji. O wiele rozsądniej jest zachowywać się w Sieci tak, jakbyśmy byli w realnym świecie. W świecie wirtualnym rzucanie obelg czy stosowanie mobingu jest tak samo niepożądanym zachowaniem jak w realnym. Podobnie, lepiej zachować powściągliwość podczas podawania swojego adresu czy numeru telefonu. Podczas gdy z pozoru informacje takie same w sobie nie są szkodliwe, w połączeniu ujawniają więcej, niż sobie życzysz. Na przykład, opublikowanie aktualnego adresu oraz daty wyjazdu na wakacje może być równoznaczne z zaproszeniem włamywaczy do swojego domu. Ostrożność zaleca się również w przypadku dołączania danych identyfikujących osoby znajdujące się na zdjęciach. Jeżeli starasz się o pracę i osoba z działu kadr natrafi na twoje pikantne zdjęcia, szanse na zdobycia wymarzonej posady mogą zmaleć.

Szkodliwe oprogramowanie. W celu zabezpieczenia się przed wirusami i innymi szkodliwymi programami na portalach społecznościowych stosuj najnowsze pakiety bezpieczeństwa internetowego, zapewniające wszechstronną i aktualną ochronę.

Czy z korzystaniem z portali społecznościowych wiąże się jakieś ryzyko?

 

 


Przykład:

Niedawno zarejestrowałem się w jednym z portali społecznościowych w Internecie. Bardzo mi się spodobała możliwość interakcji z różnymi osobami, zwłaszcza takimi, których bym pewnie nie spotkał w realu. Słyszałem jednak, że tego rodzaju usługi nie są w pełni bezpieczne. O co chodzi? Czy moje dane osobowe (link to glossary) są bezpieczne?

Odpowiedź:

Internetowe serwisy społecznościowe oferują wiele interesujących możliwości - trzeba jednak wiedzieć, na jakich zasadach działają, i mieć świadomość ewentualnych zagrożeń.

W portalach przechowywane są wszystkie zamieszczone tam przez nas dane i treści (czyli zdjęcia, muzyka, teksty, wiadomości od znajomych). Powinny być one przetwarzane zgodnie z warunkami umowy, którą podpisujemy, rejestrując się w portalu.

Potencjalne zagrożenia związane z obecnością w portalach społecznościowych to przede wszystkim nielegalne wykorzystanie przez osoby trzecie, które mogą na przykład znaleźć sposób na kopiowanie czy gromadzenie profili użytkowników, zbieranie informacji finansowych lub kopiowanie treści i wykorzystywanie ich do swoich celów (na przykład skopiowanie zdjęcia i zamieszczenie go na innej stronie lub wykorzystanie go w celach komercyjnych).

Nasze dane mogą też paść ofiarą cyberprzestępców. Korzystając z portali społecznościowych, zwiększamy swoją dostępność dla wszystkich, a tym samym ułatwiamy cyberprzestępcom znalezienie i wykorzystanie naszych danych. Zwiększając swoją widoczność w sieci, ryzykujemy to, że wgląd w nasze życie uzyskają ludzie, z którymi niekoniecznie mamy ochotę się nim dzielić (szef, klient, sąsiad).

Zachowaj rozsądek w sieci

Dobrze się zastanów, zanim umieścisz w Internecie jakiekolwiek informacje o sobie. Pomyśl, kto może je zobaczyć i kto będzie mógł zobaczyć je w przyszłości. Przemyśl również to, akie informacje o swoim życiu chcesz naprawdę przekazać innym. Uważnie przeczytaj warunki umowy portalu społecznościowego, w którym zamierzasz się zarejestrować. Zmień swoje domyślne ustawienia prywatności. Ustaw poziom, który będzie odpowiadał twoim wymogom w zakresie prywatności. Zdecyduj, komu pozwolisz wejść na swój profil.


Czy zamieszczanie w Internecie moich zdjęć z przyjaciółmi lub nagrań wideo jest bezpieczne? Czy to czymś grozi?

 

 


 


Przykład:

Zrobiłem komórką zdjęcie, na którym jestem ja ze znajomym, i chciałbym umieścić je w Internecie.
Czy to może być niebezpieczne? Zrobiłam u siebie w domu imprezę, na której paru znajomych ostro przesadziło z alkoholem. Ktoś zrobił wtedy filmik i umieścił go na portalu z nagraniami wideo − czy wszyscy będą mogli to zobaczyć? Mam profil w portalu społecznościowym. Umieszczam tam moje wiersze, filmiki i zdjęcia, które oglądają moi internetowi znajomi. Czy istnieją jakieś zagrożenia, o których powinienem pamiętać?

Odpowiedź:

Przepisy UE chronią naszą prywatność i prawa własności intelektualnej, jak również prawa osób, które są wymieniane na naszych blogach lub w portalach społecznościowych. Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko, że to, co zamieszczamy w Internecie − blogi, zdjęcia, nagrania wideo, wiadomości − może zostać wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem przez osoby trzecie. Istnieją proste sposoby na to, jak chronić swoją prywatność i ograniczyć ryzyko kradzieży tożsamości. Jednym ze sposobów jest ograniczenie dostępu do zamieszczanych przez nas treści, np. poprzez wykorzystanie ustawień polityki prywatności na danej stronie, założenia hasła dostępu do swojego bloga, dzięki któremu widzimy, kto go czyta, zablokowanie dostępu do albumów ze zdjęciami w portalach społecznościowych wszystkim z wyjątkiem wybranej grupy znajomych.
Odpowiedzialność spoczywa na nas. Trzeba bardzo ostrożnie selekcjonować rodzaje treści, jakie umieszczamy w sieci, i pamiętać, co i gdzie zamieściliśmy. Wszystko, co umieścimy w Internecie lub prześlemy innej osobie, przestaje być rzeczą prywatną i może zostać wykorzystane przez osoby postronne w sposób, który nie przyszedłby nam do głowy. Wielu pracodawców szuka w Internecie informacji o osobach starających się o pracę. Zdjęcia z szalonej imprezy mogą sprawić, że praca naszych marzeń przejdzie nam koło nosa.
Pamiętajmy również o tym, że powinniśmy zamieszczać w Internecie wyłącznie treści (teksty, muzykę, zdjęcia, nagrania wideo), które sami stworzyliśmy. Jeżeli chcemy zamieścić materiały innych osób, musimy najpierw uzyskać ich zgodę. W przeciwnym wypadku okaże się, że w wielu krajach UE łamiemy prawo! Dość częste są sytuacje, gdy zamieszczenie swoich zdjęć, obrazów, tekstów lub nagrań w portalu społecznościowym jest równoznaczne z udzieleniem serwisowi zezwolenia na korzystanie z naszych praw autorskich. Dlatego zanim umieścimy w sieci jakiekolwiek treści, powinniśmy uważnie przeczytać warunki umowy.
Bądź przezorny w sieci
1. Dobrze się zastanów, co właściwie mówią o Tobie materiały, które chcesz zamieścić w Internecie, zanim zdecydujesz się udostępnić je innym. Ta decyzja może mieć poważne następstwa dla Twojego życia osobistego i zawodowego.
2. Tam, gdzie się da, używaj nicka zamiast prawdziwego imienia i nazwiska, aby chronić swoją tożsamość (np. prowadząc blog). Aby dowiedzieć się więcej o prywatności w Internecie, przeczytaj porady dotyczące bezpieczeństwa w sieci.
3. Korzystaj z ustawień dotyczących prywatności, aby zapewnić sobie wyższy poziom ochrony on-line. 4. Zamieszczaj w Internecie wyłącznie treści, których jesteś autorem, a przed załadowaniem zdjęć lub filmów, na których pojawiają się inne osoby, pytaj te osoby o zgodę.
5. Pamiętaj: informacje, które umieścisz w Internecie, przestają być rzeczą prywatną, tym samym tracisz kontrolę nad tym, gdzie i jak zostaną wykorzystane.

Źródło:
http://www.viruslist.pl/
http://ec.europa.eu/

 
 
Design downloaded from free website templates.